Panevėžio m. žydų bendruomenė. 2016 m. veiklos ataskaita
Panevėžio m. žydų bendruomenė. 2017 m. veiklos ataskaita.
PŽB šalia tradicinių švenčių ir renginių organizavimo 2017 m. sausio 26 d. ir rugsėjo 23 d. minėjo Holokausto dieną buvusiose žydų kapinėse, prie memorialo “Liūdinti žydų motina” ir Kurgonavos miške, Žaliojoje girioje ir Staniūnų miške. Mitinguose dalyvavo Panevėžio visuomenė, moksleivija, Panevėžio meras Rytis Mykolas Račkauskas, Tarybos nariai ir Panevėžio žydų bendruomenės nariai.
PŽB atstovai, minėdama žydų Holokaustą, aplankė visas masinių žudynių vietas ir kapines, esančias Panevėžio apskrityje. Nutarta su vietiniais valdžios atstovais atkreipti daugiau dėmesio į minimų vietų tvarką ir priežiūrą.
Edukacinė programa
Rugsėjo 23 dieną Panevėžio m. žydų bendruomenė minėjo Holokausto dieną. Buvusiose žydų kapinėse, prie paminklo "Geto vartai", prie memorialo "Liūdinti žydų motina" susirinko Panevėžio m. visuomenė, gimnazijų moksleiviai ir pedagogai,, politikai ir kiti atstovai. Pagal žydų tradicijas prie memorialo buvo padėti akmenėliai, uždegtos žvakės. Kurganavos miške buvo paminėtis 8 tūkstančiai Panevėžio miesto ir rajono žuvusiųjų žydų gyventojų, o masinių žydų žudynių vietoje Žaliojoje girioje padėti vainikai, pagerbta 5,5 tūkstančio Holokausto aukų.
Trečią Pesach šventės dieną Panevėžio miesto žydų bendruomenėje apsilankė gausi svečių delegacija – 40 Panevėžio apskrities mokytojų. Mokytojai dalyvavo seminare, kurio metu jiems buvo pasakojama apie žydų tautos tradicijas, papročius bei gyvenimą.
Balandžio 21 d. Panevėžio m. žydų bendruomenė kartu su J. Miltinio gimnazija pakvietė miesto mokymo įstaigas, Savivaldybės tarybos narius į asociacijos „Rokiškio teatras“ spektaklį „Nutildytos mūzos“. Šis spektaklis tai edukacinė priemonė, supažindinanti su tamsiuoju žydų ir pasaulio istorijos tarpsniu, paliečianti itin tragišką žydų tautos istoriją.
Gruodžio mėn. Panevėžio miesto žydų bendruomenė, pravesdama edukacinį darbą pakvietė Rožyno progimnazijos tolerancijos centro vadovę G. Žilytę kartu su mokiniais į susitikimą, kuris skirtas Chanukos šventei. Ji švenčiama prieš prievartą, prieš priespaudos tamsą, už laisvę ir šviesią ateitį. Mokiniams buvo papasakota apie judėjų kovą prieš Sirijos graikus ir paaiškinta istorinių įvykių esmę.
Seminaras „Tiltas iš praeities į ateitį“ vykdo kartu su Panevėžio Rožyno progimnazijos tolerancijos centro moksleiviais. Paraleliai kartu su edukacinėmis pamokomis kartu su mokiniais nagrinėjama Holokausto tema.
Rugsėjo 21 dieną PŽB patalpose vyko renginys-viktorina, skirta ,,Lietuvos žydų genocido dienai“ paminėti. Renginyje dalyvavo 5-ios Panevėžio miesto gimnazijos ir mokyklos.
2017 m. lapkričio 22 dieną Panevėžyje pristatyta knyga „Holokaustas nacių okupuotose Rytų ir Vakarų Europos valstybėse: tyrimai ir atmintis“. Pristatyme dalyvavo Panevėžio miesto žydų bendruomenės nariai, svečiai iš Biržų, Kupiškio, Radviliškio. Konferencija sukėlė didelį svečių ir Panevėžio miesto žydų bendruomenės narių susidomėjimą. Buvo užduota daug klausimų: venas iš jų - ar yra koks nors oficialus dokumentas pagal kieno nurodymą lietuviai šaudė savo bendrapiliečius žydus.
Svečiai
2017 birželio 15 dieną Panevėžio m. žydų bendruomenėje lankėsi Brozinų šeimos giminaičiai. Art Pushkinas ir jo žmona Joann gyvena USA Long Island. Art Pushkinas yra Mildred Miller sūnus, Many Raf anūkas, Rivkos dukros Aiziko Brozino proanūkis. Jo proproseneliai Rafų ir Brozinų šeimos gyveno Panevėžyje ir turėjo siuvėjų amatus. Benjamino Zuskino šeima ir Brozinų šeima buvo artimi giminaičiai. Ponas A. Pushkinas papasakojo savo plačios šeimos istoriją, kurie gyveno Panevėžyje iki Pirmojo pasaulinio karo ir po jo. Suplanavus vizitą, A. Pushkinas atsiuntė savo protėvių gyvenimo istorijos aprašymą ir nuotraukas, iš kurių galima daryti išvadą, kad buvęs proprosenelis Aizikas Brozinas ir jo žmona Fruma Berkovič buvo ne tik aktyviais Panevėžio m. žydų bendruomenės nariais, bet ir vykdė labdaringą veiklą.
Birželio 13 dieną Panevėžio m. žydų bendruomenėje apsilankė Shaptai Cionas su šeima žmona ir vaikais. Šeimos nariams jis norėjo parodyti masines žydų žudynių vietas, kur 1941 m. liepos – rugpjūčio mėnesiais buvo sušaudyta 90 proc. Panevėžio žydų bendruomenės. Kartu su PŽB pirmininku Gennady Kofman jis apžiūrėjo archyvinius dokumentus ir nuotraukas, kuriose 1951 – 1960 m. įamžinti likę gyvi žydai. Bežiūrint nuotraukas, Shaptai pateikė naujos svarbios informacijos apie nuotraukose užfiksuotus žmones ir įvykius. Taip pat pateikė faktus apie žydus, gyvenusius iki karo Panevėžyje ir po karo savo lėšomis pastačiusius paminklą nekaltiems žuvusiems žmonėms.
Gruodžio mėn. Panevėžio miesto žydų bendruomenę aplankė svečiai iš Izraelio, Netivoto miesto, kurie kartu su rabinu Pinchu Koen uždegė Chanukos žvakes. Apie 20 žmonių delegacija susitelkė maldai, dievo garbinimui, dainavo Chanukos dainas. Visus juos vienija tikėjimas Aukščiausiuoju ir gilinimasis į Talmudą.
Svečiai susipažino su Panevėžio žydų gyvenimu, ypatingą dėmesį skyrė religinei veiklai bei Panevėžio žydų rabinams: A. A. Grozbuh, N. Kagan, J. Š. Kahaneman, M. N. Mihel, M. Brener, kurie paliko ryškų žydų tautos pėdsaką Lietuvoje.
Panevėžio miesto žydų bendruomenėje apsilankė Ilja Veisas. Šiuo metu jis gyvena Izraelyje, tačiau šeimos šaknys Panevėžyje. Senelis Bensionas Veisas taip pat gimė ir augo Panevėžyje. Ilja Veisas gimė Panevėžyje ir 1939 m. pradėjo lankyti Hebrajų gimnaziją. Du jo broliai 1932 m. emigravo į PAR.
Liepos 25 d.Bendruomenėje apsilankė garsi Joselio Levino šeima kartu su anūkais ir proanūkiais. Vizito tikslas – surasti kuo daugiau informacijos, archyvinių dokumentų apie savo šeimos - tėvo, motinos ir senelių gyvenimus. Panevėžyje Joselis Levinas gimė ir užaugo, o Holokausto metu prarado visą savo šeimą, todėl atvyko pagerbti savo senelį Meyer Levin ir močiutę Sare Mere Feigel Levin.
Į Panevėžio m. žydų bendruomenę birželio 29 dieną atvyko trisdešimties žmonių grupė. Jie yra Niujorko universiteto „Yeshiva University“ mokiniai. Kartu su jais atvyko rabinas Shoshana Hershel Schechter . Šioje religinėje grupėje buvo žmonės iš Izraelio ir Kanados. Nežiūrint į tai, kad svečiai gerai žino garsios Kahanemano šeimos istoriją ir buvusią Panevėžio Ješivą , kuri ir šiandien egzistuoja bei veikia Bnei Brako mieste, jie su didžiuliu malonumu ir smalsumu prisilietė prie religinės mergaičių gimnazijos „Javne“ sienų. Taip pat aplankė Panevėžio žydų kapines, buvusias Ješivas, domėjosi dabartiniu žydų gyvenimu Panevėžyje.
Panevėžio m. žydų bendruomenėje apsilankė David Dworkin su dukra Emily Dworkin iš Anglijos. Jis papasakojo liūdną gimainaičių istoriją. Plati Dworkin giminė gyveno Ramygaloje, Krekenavoje, Raguvoje, Panevėžyje. Prasidėjus karui didelė dalis šeimos narių kartu su Panevėžio m. žydais buvo paimti į getą ir sušaudyti Pajuostėje Kurganavos miške.
Rugpjūčio 10-ąją į Panevėžio m. žydų bendruomenėje svečiavosi Stephanie Stolin iš Paryžiaus. Ji ieškojo duomenų apie savo senelį Leo Berger, kuris gimė Subačiuje, mokėsi Panevėžio ješivoje, o suaugęs 1910 metais emigravo į Londoną, vėliau į Ameriką. Kiti jos giminaičiai taip ir liko gyventi Subačiuje. Močiutė, jos dukra Lėja Berger , brolis Mordechaim 1941 m. žuvo Subačiuje Holokausto metu.
Lapkričio mėn. Panevėžio miesto žydų bendruomenėje lankėsi svečias iš Japonijos Susumu Nakagawa. Pokalbio metu buvo paliesta Sugiharos tema, kada Japonijos konsulas Lietuvoje išdavė “Gyvenimo vizas”, kurios leido išsigelbėti daugiau nei tūkstančiui žydų nuo holokausto. Susumu Nakagawa, kaip ir visi japonai tuo labai didžiuojasi.
Panevėžio m. žydų bendruomenėje apsilankė grupė žmonių, kurie jau keturis metus nagrinėja žydų paveldą, gilinasi į jų praeitį.
Gegužės 2 dieną Panevėžio miesto žydų bendruomenėje lankėsi svečiai iš Pietų Amerikos, juristai Džonatanas ir Rašelė Šliozbergai. Bendruomenės pirmininkas Gennady Kofman papasakojo svečiams apie Panevėžio krašto žydų istoriją, bendruomenės renginius, skirtus žydų istorijai studijuoti, kitus socialinius, edukacinius, kultūrinės veiklos darbus. Svečius ypač sudomino istorija apie žydų kapines Panevėžyje. Pasinaudodami proga svečiai iš PAR aplankė Panevėžio m. žydų kapines ir sužinojo tragišką istoriją, kuomet 1966 m. kapinės buvo sunaikintos, o antkapiai panaudoti Juozo Miltinio teatro dekoratyvinės sienos apdailai.
Kovo mėn. Panevėžio m. žydų bendruomenę aplankė 6 ješivų Chaim Berlin, Toras Moshe, Bais Yisroel, Ateres Yisroel, Gevat Shaul, Chafetz Chaim abiturientai, kurie mokėsi Jerusalime ir jų grupės vadovas Rabbi Uri Silver. Bendruomenės pirmininkas Gennady Kofman papasakojo svečiams apie Panevėžio krašto žydų istoriją nuo XVII a. iki tarpukario laikų, kada Lietuva atkūrė Nepriklausomybę, kuomet žydams buvo suteikta galimybė vystyti bendruomenės veiklą.
Birželio 23 d. bendruomenėje apsilankė Leonard Mirvis ir sesuo Aneta Sinar (Mirvis), kurie šiuo metu gyvena Pietų Afrikoje ir Kalifornijoje. Brolis ir sesuo papasakojo apie savo senelius ir tėvus, kurie gimė Panevėžyje, įgijo išsilavinimus, vėliau būdami darbuotojais kūrė miesto infrastruktūrą, darbo vietas, o vėliau šeimas ir dėl įvairių priežasčių emigravo į kitas šalis. Mirvis šeimos kelionės tikslas apžiūrėti Panevėžio miestą, kuriame gimė, užaugo seneliai ir tėvai.
Kelionės
2017 m. rugpjūčio 5 d. Panevėžio m. žydų bendruomenė ir jos jaunimo iniciatyvinė grupė buvo pakviesti į Latvijos miestą Ventspilis gimtadienį. Kelionės metu Joniškyje buvo apžiūrėtos atstatytos ir atrestauruotos dvi sinagogos, Žagarėje bendruomenės nariai aplankė paminklą Holokausto aukoms atminti.
Projektai
2017 m. spalio 27 dieną buvo įvykdytas projektas dėl stelos atidengimo Marijos Rusteikaitės atminimui Panevėžyje. Šis žingsnis yra pirmas Lietuvoje, kada Lietuvos žydai pagerbė gelbėtojos holokausto metu Dievo apvaizdos seserų kongregacijos vienuolę, visuomenininkę, medikę, pedagogę Mariją Rusteikaitę.
Projektas pastatant memorialinę stelą Marijai Rusteikaitei, kurioje trumpai aprašyti Pasaulio Tautų Teisuolės nuopelnai įvykdytas. Jį dalinai rėmė Geros Valios Fondo ir Panevėžio m. žydų bendruomenės narys Jurijus Grafmanas. Tai naujas istorinis lapas Panevėžio mieste, kuris suteikia Panevėžio ir visos Lietuvos jaunimui ugdyti toleranciją, formuoti teisingą nacionalinį požiūrį.
Projektas „Tiltas iš praeities į ateitį“. Jį vykdo Panevėžio Rožyno progimnazija kartu su partneriu Panevėžio m. žydų bendruomene. Rugsėjo 21 d. miesto savivaldybės patalpose vyko Rožyno progimnazijos vyresnių klasių moksleivių pieštų plakatų paroda. Jau tapo tradicija demonstruoti plakatus Panevėžio miesto visuomenės apžiūrai, kad jie galėtų susipažinti ne tik su meniniu plakato apiforminimu, bet ir tragiška Lietuvos žydų tema Holokausto metu.
Renginiai
2017 m. lapkričio 22 dieną Panevėžyje buvo pristatyta knyga „Holokaustas nacių okupuotose Rytų ir Vakarų Europos valstybėse: tyrimai ir atmintis“. Pristatyme dalyvavo Panevėžio miesto žydų bendruomenės nariai, svečiai iš Biržų, Kupiškio, Radviliškio.
Balandžio 6 dieną Panevėžio m. žydų bendruomenė kartu su Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės – Bitės viešąja biblioteka organizavo koncertą, pasitinkant ŠV. Velykas ir žydų Pesach šventę „Iš užmirštos knygos“. Bibliotekos kuluaruose koncertavo Lietuvoje puikiai žinomi artistai – Judita Leitaitė (mecosopranas), Borisas Trauba (smuikas) ir Rūta Mikelaitytė – Kašubienė (fortepijonas).
Gruodžio mėn. Kupiškyje vyko tarptautinė konferencija. Joje pristatytos dvi knygos apie žydų gyvenimą iki Antrojo pasaulinio karo. Medžiaga surinkta Kupiškėnų, istorikų, Kupiškio etnografijos muziejaus darbuotojų dėka. Konferencijos eigoje savo pasirodymą pristatė Kupiškio muzikos mokyklos moksleiviai, kurie grojo žydų melodijas.
Rugsėjo 1 dieną paminėta Europos žydų kultūros diena. Laisvės aikštėje koncertavo grupė Rakija Klezmer Orkestar, kuri atlieka klezmerių tradicinę žydų muziką. Koncerto vedančioji prieš kiekvieną muzikinį kūrinį pasakojo apie žydų muzikantus, kurie gyveno Lietuvos Štetluose ir paliko reikšmingą kultūrinį palikimą. Lietuvos kultūros ministerijos, kultūros tarybos, Kultūros paveldo departamento ir Panevėžio miesto savivaldybės dėka ir buvo suorganizuotas šis nuostabus koncertas.
Panevėžio m. žydų bendruomenė. 2018 m. veiklos ataskaita.
Panevėžio m. žydų bendruomenė 2018 m. veiklos ataskaita .
PŽB šalia tradicinių švenčių ir renginių organizavimo 2018 m. sausio 26 d. ir rugsėjo 23 d. minėjo Holokausto dieną buvusiose žydų kapinėse, prie memorialo “Liūdinti žydų motina” ir Kurgonavos miške, Žaliojoje girioje. Mitinguose dalyvavo Panevėžio visuomenė, moksleivija, Panevėžio miesto mero pavaduotojas Petras Luomanas, Tarybos nariai ir Panevėžio žydų bendruomenės nariai. PŽB atstovai, minėdami žydų Holokaustą, aplankė visas masinių žudynių vietas ir kapines, esančias Panevėžio apskrityje.
Edukacija
2018 m. birželio 11 dieną į Panevėžio m. žydų bendruomenę kreipėsi Monika Šinkūnaitė prašydama padėti organizuoti projektą „Orientacinis pasivaikščiojimas“ ir diskusiją „Žydų kultūra Panevėžyje“. Organizatorės M. Šinkūnaitės projekto tikslas - pritraukti kuo daugiau jaunų ir vyresnio amžiaus žmonių bei miesto visuomenę, kad galėtų susipažinti su žydų paveldu mieste. Birželio 29 dieną įvyko orientacinis pasivaikščiojimas „Žydų keliais“ - Panevėžio istorinėmis žydų paveldo vietomis.
Panevėžio miesto žydų bendruomenėje lankėsi Panevėžio rajono Dembavos progimnazijos klasių mokiniai kartu su mokytojais. Jie įsteigė progimnazijos tolerancijos centrą ir nori bendrauti su Panevėžio žydų bendruomene.
Renginiuose, skirtuose žydų genocido aukų paminėjimui gausiai dalyvavo miesto gimnazistai ir moksleiviai: Panevėžio „Saulėtekio“ progimnazijos, J. Balčikonio, V. Žemkalnio, J. Miltinio gimnazijų ir M. Rimkevičaitės paslaugų ir verslo mokyklos mokytojai ir moksleiviai. Šios mokymo įstaigos yra Panevėžio žydų bendruomenės partneriai ir paskutinius dešimt metų iš eilės dalyvauja renginiuose, skirtuose Lietuvos žydų holokausto istorijos mokymuisi ir nagrinėjimui. Buvo pravesta trumpa viktorina, kurios metu moksleiviai su malonumu atsakinėjo į užduotus klausimus. Sekanti viktorinos užduotis - improvizacijų Holokausto tema pristatymas.
Michailas ir Jelena Kofman dalyvavo skautų stovykloje.
Renginiai
2018 m. vasario 4 dieną vyko atsisveikinimo spektaklio „Visada tavo. Ana Frank“ pasirodymas Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatro scenoje. Peržiūroje dalyvavo Panevėžio miesto žydų bendruomenės nariai. Renginys dramos teatre baigėsi operos solisto, tenoro Rafailo Karpio koncertu.
2018m. kovo 8 d. konferencijoje „Iškilios krašto moteris“, kurios įnešė didžiulį indėlį į kultūros, švietimo, sveikatos, pramonės ir kitas svarbias veiklos sritis ne tik Panevėžyje, bet ir Lietuvoje“, – dalyvavo ir skaitė pranėšimą Panevėžio m. žydų bendruomenės pirmininkas Gennady Kofman.
Panevėžio m. savivaldybėje kovo 13 d. vyko paroda skirta paminėti Liudviką Zamenhoftą , esperanto kalbos kūrėją. Renginyje ,skirtame paminėti L. Zamenholfo nuopelnus dalyvavo Panevėžio m. žydų bendruomenės nariai.
2018 metais labdaros fondas "Rusijos žydų kongresas" kartu su Lietuvos ambasada Rusijoje suorganizavo renginį, skirtą Lietuvos Pasaulio Tautų Teisuoliams, kurie rizikuodami savo ir savo šeimos narių gyvybėmis, gelbėjo pasmerktus mirti žydus. Į renginį buvo pakviesti atstovai iš Lietuvos žydų bendruomenės bei Pasaulio Tautų Teisuolių artimieji. Lietuvos delegaciją sudarė Lietuvos ambasadorius Rusijoje J. E. Remigijus Motuzas, Pasaulio Tautų Teisuolio Kazio Griniaus giminaitis Kauno miesto Kazio Griniaus vardo progimnazijos direktorius Stanislovas Šimanauskas, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės pavaduotojas Leonidas Melnikas ir Panevėžio miesto žydų bendruomenės pirmininkas - LŽB Tarybos narys Gennady Kofman.
Birželio 15 dieną Pušalote įvyko konferencija dėl Pušaloto miestelio žydų paveldo objektų: Pušaloto sinagogos ir „Joškės namo“ įprasminimo ir pritaikymo bendruomenės reikmėms ir išsaugojimo. Šios konferencijos organizatoriai: Pasvalio raj. Savivaldybės administracija ir jos meras G. Gegužinskas, LR Seimo narys A. Matulas, Pušaloto miestelio seniūnė P. Stravinskienė ir Pušaloto bendruomenės pirmininkas A. Kumpauskas, kuris ir yra pagrindinis idėjos sumanytojas. Visa konferencijos delegacija – J. E. Izraelio ambasadorius A. Maimon, Kultūros paveldo departamento atstovas, Pušaloto bendruomenės nariai, Panevėžio žydų bendruomenės nariai bei visuomenė apžiūrėjo sinagogos pastatą. Buvo tvarkoma kapinių teritoriją.
Gruodžio 18 dieną senųjų žydų kapinių teritorijoje atidengtas informacinis stendas. Ši idėja kilo Panevėžio žydų bendruomenes nariams. Tikslas- informuoti apie žydų kapinių istoriją.
Lietuvos valstybės šimtmečio atkūrimo šventės proga Panevėžio m. žydų bendruomenės nariai buvo pakviesti švęsti drauge su Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindine mokykla, taip pat dalyvauti Panevėžio Kraštotyros muziejuje tautodailininko A. Petrulio parodos „Dovana Lietuvai ir muziejui“ atidaryme.
Jau trečią kartą ansamblis „Amerikos virtuozai“ kartu su vadovu Čarlzu Borowsky aplankė Lietuvą su koncertų ciklu, kurie pravedami Vilniuje, Kaune, Panevėžyje ir Alytuje . Šį projektą paruošė smuikininkas iš Vilniaus Borisas Traubė kartu su Panevėžio žydų bendruomenės pirmininku Gennady Kofman, kaip dovaną Panevėžio gyventojams, kaip dovaną Panevėžio miesto gimtadienio proga, 100 metų Lietuvos atkūrimo.
Panevėžio m, žydų bendruomenės nariai aktyviai dalyvavo visose „Makabiados‘‘ varžybose ir laimėjo daug prizinių vietų.
2018 rugpjūčio mėn. P.ž .b. nariai dalyvavo susivienijimo ir vasaros sezono uždarymo šventėje „Barbekiu“ Vilniuje.
Panevėžio m. žydų bendruomenes nariai dalyvavo šventėje Šiauliuose Šiaulių krašto žydų bendruomenėje.
Kelionės
Rugsėjo 2-osios rytą pagal projektą susijusį su Holokausto minėjimu Panevėžio miesto žydų bendruomenės nariai vyko į kaimyninės šalies sostinę – Rygą. Kelionės tikslas – daugiau sužinoti apie holokausto vietas Latvijoje .Ekskursijos metu gidas supažindino su miesto istorinėmis vietomis, papasakojo apie tragišką Latvijos žydų likimą, Latvijos getą. Bendruomenės nariai apsilankė buvusio Rygos geto teritorijoje . Rygos Maskavas Forštate - unikali vieta, apstatyta mediniais namais su langinėmis, kai kur dar išraižyta senų, akmenimis grįstų gatvelių. Panevėžio miesto žydų bendruomenės nariai ekskursijos metu aplankė Jūrmalą, kur susipažino su miesto istorija. Vakarinė programa baigėsi Latvijos nacionaliniame operos ir baleto teatre, kuriame su dideliu susižavėjimu buvo peržiūrėtas baletas „Miegančioji gražuolė“.
Svečiai
Per 2018 metus Panevėžio m. žydų bendruomenė aplankė daug svečių iš įvairiausių pasaulio šalių: Kanados, Izraelio, Vokietijos, JAV, Australijos ir kt.
Pagal projektą buvo numatyta sveikatingumo programą (masažai, baseinas).
Per 2018 buvo įrengtas kambarys , kur vyko savaitinei Toros mokymai bei kiti renginiai, vyko lektorių klubai.